Zastanawiasz się nad podjęciem pracy jako logopeda? Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie się zajmuje oraz jak możesz zdobyć odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego zawodu? Poniżej znajdziesz garść wskazówek, które powinny dostarczyć Ci niezbędnych informacji.
Czym zajmuje się logopeda?
Jakie kwalifikacje są potrzebne do wykonywania zawodu logopedy?
Logopedia – studia podyplomowe to szansa na podniesienie kwalifikacji
Sprawdź program studiów podyplomowych i oceń, czy to odpowiednia dla Ciebie ścieżka edukacyjna
Zainwestuj w swoją przyszłość!
Czym zajmuje się logopeda?
Na początku warto skupić się na tym, czym w zasadzie zajmuje się ten specjalista. Pomaga on w poprawie wymowy, szczególnie w przypadku dzieci, u których występuje problem z wymawianiem niektórych dźwięków.
Pracuje w placówkach oświatowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz wszelkich innych miejscach, w których występuje zapotrzebowanie na usługi logopedyczne. Nauczyciel logopeda zajmuje się też terapią językową, terapią komunikacji alternatywnej oraz terapią głosu. Zaburzenia mowy to jednak nie wszystko, czym zajmuje się ten specjalista. Na uczestnictwo w terapii logopedycznej decydują się też te osoby, które chcą doskonalić się w zakresie komunikacji językowej i wystąpień publicznych.
Jakie kwalifikacje są potrzebne do wykonywania zawodu logopedy?
Przyjrzymy się teraz temu, jakie kwalifikacje są potrzebne do wykonywania zawodu nauczyciela logopedy. Pierwszy etap stanowi ukończenie studiów z zakresu psychologii, pedagogiki specjalnej lub lingwistyki. W trakcie studiów lub po ich ukończeniu konieczne jest odbycie praktyki klinicznej, podczas których zdobywane jest doświadczenie w pracy z pacjentami. To nieodzowny element poprzedzający uzyskanie uprawnień do prowadzenia terapii logopedycznej.
Logopedia – studia podyplomowe to szansa na podniesienie kwalifikacji
Jeśli chcesz zgłębić dziedzinę jaką jest logopedia studia podyplomowe pomogą Ci na gruntowne zdobycie wiedzy. W niektórych firmach konieczne jest zdobycie certyfikatu lub licencji, aby przystąpić do legalnej praktyki. Ten proces jest uzależniony od lokalnych przepisów. Niezbędne będzie także zdanie egzaminu zawodowego. Absolwenci studiów podyplomowych uzyskują konieczne kwalifikacje do wykonywania zawodu w placówkach oświatowych. Świadectwo ukończenia studiów podyplomowych może pomóc Ci w zdobyciu posady. Nie zapominaj jednak o zdobywaniu praktyki czy stażu.
Sprawdź program studiów podyplomowych i oceń, czy to odpowiednia dla Ciebie ścieżka edukacyjna
Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu studiów podyplomowych z zakresu logopedii, warto wcześniej zapoznać się z programem. Na tej podstawie będziesz mógł dowiedzieć się, jakich zajęć możesz spodziewać się w trakcie zajęć. Możesz spodziewać się zajęć z postaw anatomii oraz fizjologii układu mowy. Na psycholingwistyce zrozumiesz psychologiczne aspekty mówienia. Zgłębisz też kwestie dotyczące zaburzeń mowy, afazji czy trudności artykulacyjnych. W Twojej codziennej praktyce pomocne będą też zajęcia z terapii głosu, pracy z dziećmi z autyzmem oraz innymi zaburzeniami rozwojowymi.
Zainwestuj w swoją przyszłość!
Powyższe wskazówki powinny okazać się przydatne dla tych osób, które przymierzają się do podjęcia studiów logopedycznych. Coraz więcej osób interesuje się poprawą swojej jakości mówienia. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych. Jeżeli zatem chcesz podjąć pracę w tym rokującym zawodzie, warto zacząć od znalezienia odpowiednich dla siebie studiów podyplomowych z tego zakresu.