Zwiedzali i uczestniczyli w targach turystycznych

XXI Targi Turystyczne Łódź 2015-213 marca 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum oraz członkowie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK pod opieką Małgorzaty Domagały udali się do Łodzi na XXI Targi Regionów Turystycznych „Na styku kultur”.                    

Tego dnia odwiedziliśmy kilka bardzo ciekawych łódzkich obiektów turystycznych, takich jak Centralne Muzeum Włókiennictwa, Skansen Łódzkiej Architektury Budowlanej czy też punkt widokowy znajdujący się na 15. piętrze wieżowca Textilimpexu przy ulicy Traugutta 25.
Podczas XXI Targów Regionów Turystycznych swoją ofertę reprezentowało 140 wystawców z całej Polski. Można było znaleźć instytucje z niemal wszystkich regionów. Na stoiskach prócz ciekawych ofert nie zabrakło także degustacji smakołyków, z których nasza młodzież ochoczo korzystała. W tym roku organizatorzy poświęcili dużo uwagi turystyce rowerowej, przedstawiając trasę ponad 2 tys. km dla wielbicieli dwóch kółek.
Ze względu na tegoroczną 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej na targach nie zbrakło tematów historyczno-militarnych związanych z miejscami pamięci.                Kolejnym punktem naszej wycieczki było Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz pobliski Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zlokalizowany w parku im. Władysława Reymonta. Siedzibą muzeum jest Biała Fabryka. Okazały kompleks klasycystycznych budynków zbudowany w XIX w. przez Ludwika Geyera był pierwszą w Królestwie Polskim włókienniczą „fabryką wielowydziałową”.    Nasi uczniowie mogli prześledzić włókienniczy proces produkcyjny: od surowca, poprzez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu przetworzenia, dzięki różnego rodzaju multimedialnym grom i programom. Niestety, młodzież nie mogła zwiedzić wnętrz budynków skansenu, gdyż obiekty były zamknięte. Jednak to nie pokrzyżowało planów związanych z wycieczką i wszyscy w pozytywnym nastroju wrócili do domu.