Z Wiktorią po USA

z wiktori po usa 4 20131028 1993222135Podczas spotkania 17 października br. Wiktoria Zawada, uczennica klasy trzeciej, podzieliła się z członkami Szkolnego Kola Krajoznawczo-Turystycznego swoimi wrażeniami z podróży po Stanach Zjednoczonych. Wiktoria z pasją opowiadała o swoich przeżyciach, opisywała zwyczaje i amerykańską codzienność, pokazywała fotografie i pamiątki przywiezione z podróży. Bez względu na to czy uda nam się odwiedzić kiedykolwiek Stany Zjednoczone, warto znać kilka ciekawostek o tym kraju.

Wiktoria opowiedziała nam o swoich staraniach związanych z wiza amerykańską. Niewielu z nas wiedziało, że aby przebywać na terytorium USA, musimy posiadać wizę. Jest ona dokumentem wydanym przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych i naklejonym na jedną ze stron paszportu, który uprawnia do starania się o wjazd na terytorium USA. Wiza nie gwarantuje jednak wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Oznacza jedynie, że podanie wizowe zostało rozpatrzone przez konsula amerykańskiego, który stwierdził, iż można podróżować do punktu granicznego na lotnisku.
Czasem zdarza się, że ludzie po wylądowaniu nie są dopuszczeni na terytorium Stanów Zjednoczonych i w tym samym dniu wracają do swojego kraju.
Wybierając się w podróż po Stanach Zjednoczonych, powinniśmy mieć na uwadze, że występują tam duże różnice czasu. Ze względu na rozległość USA, jest tam aż sześć stref czasowych: dla przykładu - różnica między Hawajami a Kalifornią wynosi 6 godzin.
Tradycyjne amerykańskie śniadanie składa się ze szklanki soku, kawy, jajek smażonych na boczku lub smażonej kiełbasce, do tego - rzecz jasna - chleb tostowy. Poważnym problemem w Stanach Zjednoczonych jest powszechnie spożywana niezdrowa żywność o wysokiej zawartości kalorycznej i niewielkiej wartości odżywczej. Zjawisko to doprowadziło do poważnych chorób społecznych, m.in. otyłości i cukrzycy.
W poszczególnych stanach obowiązują różne wysokości podatków, ponieważ w każdym ze stanów obowiązuje inne prawo. W USA powszechne jest podawanie cen bez doliczonego podatku, odpowiednika naszego VAT-u. Dlatego idąc do sklepu, musimy liczyć się z tym, że przy kasie zapłacimy więcej niż cena widniejąca na metce.
W Stanach Zjednoczonych obowiązuje zakaz spożywania alkoholu przez osoby, które nie ukończyły 21 lat. Przy jego zakupie konieczne jest okazanie dowodu tożsamości z datą urodzenia.
Dowiedzieliśmy się również, że obrazy wykreowane przez amerykańskie filmy i seriale nie do końca są prawdziwe. Wszystkim nam wydaje się, że Stany Zjednoczone to zbiorowisko wielkich metropolii, takich jak Los Angeles czy Nowy Jork. Nic bardziej mylnego - znaczna większość amerykańskich miejscowości to niewielkie miasteczka.
Amerykanie lubią ułatwiać sobie życie i dlatego na klawiaturach telefonów znajdują się nie tylko cyfry, ale także litery. Dzięki temu można uniknąć zapamiętywania ciągów cyfr – wiele numerów podawanych jest w formie łatwego do zapamiętania słowa. Przykładowo, ogólnokrajowa pomoc drogowa posiada numer 1-800-AAA-HELP.
Spotkanie z Wiktorią była fascynującą lekcją geografii, połączoną (dzięki p. Agnieszce Czarnasiak-Szydłowskiej) z historią i przeplataną akcentami humorystycznymi. Mieliśmy okazję zaznać prawdziwie podróżniczej atmosfery. Dziękujemy!