Szlakiem dawnego pogranicza

bolesawiec 3 20131010 133117872421 września 2013 r. z Bolesławca wyruszyli uczestnicy I Rajdu rowerowego „Pogranicze Polsko-Niemieckie 1918-1939″ na trasę śladami Korpusu Ochrony Pogranicza.

W rajdzie uczestniczyła młodzież naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Domagały i Wiesława Klaczyńskiego. Trasa wiodła przez miejsca  wędrówki KOP-u - jednostki, która we wrześniu 1939 r. broniła ziem gminy Bolesławiec, na terenie której wówczas przebiegała granica Polski.
Podczas rajdu mieliśmy okazję wysłuchać ciekawostek związanych z historią i tradycją gminy Bolesławiec. Mogliśmy posłuchać o szlaku Korpusu Ochrony Pogranicza, o zamku Łopuchina w Chróścinie i stoczonej walce na Piaskach. Zwiedzaliśmy ruiny bolesławieckiego zamku powstałego w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. Najlepiej zachowanym a zarazem najbardziej charakterystycznym elementem tej warowni jest wieża, na którą weszliśmy wraz z przewodnikiem.
Rajd organizowany był pod patronatem PTTK, każdy uczestnik zdobył brązową odznakę „Pogranicze Polsko-Niemieckie 1918-1939”.
Podczas wyprawy towarzyszyła nam dobra zabawa, a przy okazji aktywnie spędziliśmy sobotnie przedpołudnie.