Sprawni w zawodzie po raz czwarty w historii

IV Konkurs Sprawni w zawodzie-324 lutego br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie odbył się IV Powiatowy Konkurs dla gimnazjalistów pt. „Sprawni w przyszłym zawodzie". Celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia technicznego oraz popularyzacja posługiwania się nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych, a także przygotowanie młodzieży do przemyślanego wyboru przyszłego zawodu. W tegorocznych zmaganiach udział wzięły wszystkie gimnazja powiatu kępińskiego. Naszą szkołę reprezentowało 4 uczniów: Nicole Lenek, Vanessa Długowska, Szymon Jański i Olaf Biegański.

Uczniów zachęcił do konkursu i udzielał wskazówek Jerzy Liebner, nauczyciel zajęć technicznych. Uczniowie biorący udział w zmaganiach byli podzieleni na dwuosobowe zespoły męskie i żeńskie, które zmagały się z teorią z szerokich ram, zagadnień technicznych, jak i wykonywania zadań praktycznych. Dziewczęta wykonywały zadania w pracowniach takich jak: agrobiznes, gastronomia, fryzjerstwo, logistyka i handel. Chłopcy zaś w: biologiczno-rolniczej, budowniczo-projektowej, elektrotechnicznej, technologii drzewnej i tapicerskiej oraz mechaniki pojazdowej. Zadania dla każdej grupy były przeróżne. Dziewczyny np. układały fryzury, planowały najtańsze trasy transportowe, rozpoznawały rośliny i zboża, rozpoznawa owoce morza i owoce egzotyczne, ważyły orzechy „na oko". Chłopcy natomiast mieli zadania takie jak: obliczenie wymiarów rdzenia między ułożonymi cegłami, rozwiązanie quizu na temat rolnictwa, wbijanie gwoździ na czas, rozpoznanie z jakiego drzewa pochodzi dany kawałek drewna, wskazanie wybranych części w samochodzie oraz ułożenie obwodu elektrycznego. Dodatkowo w każdym ze stanowisk było do rozwiązania kilka zadań teoretycznych, wiążących się głównie z obliczaniem zadań lub odpowiedzią na pytanie związane z daną dziedziną. Pomimo że naszym gimnazjalistom nie udało się zająć miejsca na podium, nikt nie wracał domu zawiedziony, ponieważ konkurs dla wszystkich był wspaniałym doświadczeniem oraz szansą na sprawdzenie swoich umiejętności w różnych dziedzinach.