Jak uczyć się w ostatnich chwilach?


1. Wzrokowcy powinni uczyć się, podkreślając w książkach interesujące ich fragmenty kolorowymi markerami. Mogą też wieszać w różnych miejscach domu karteczki z danymi, datami czy słówkami. To wszystko pomoże im przyswoić część wiadomości.
2. Nie można się "przeuczyć". Po trzech godzinach nauki mózg nie przyswaja już bowiem informacji. Dlatego trzeba robić przerwy. Najlepiej co godzinę. A w tym czasie pójść na spacer. Krótka przerwa nie wystarczy. Trzeba oderwać się zupełnie od myślenia o nauce.
3. Muzyka pomaga skoncentrować się na nauce. Ale nie każda. Najlepsza jest muzyka klasyczna, np. Bach i Mozart rewelacyjnie wpływają na koncentrację.
4. Nie porównuj się z innymi. Nie zastanawiaj się, jak wypadnie kolega i czy twój wynik będzie lepszy czy gorszy niż jego. Musisz chcieć wypaść jak najlepiej na miarę swoich możliwości.


5. Ucz się na świeżym powietrzu. Ma to bardzo pozytywny wpływ na efekty uczenia. W dusznej sali zaczynamy odczuwać znużenie, ponieważ brakuje nam tlenu i mamy za mało powietrza.
6. Ucz się blokami (przedmioty humanistyczne na zmianę ze ścisłymi).
7. Warto opowiadać na głos to co już umiesz.
8. Ostatni dzień przed egzaminem spędź wyjeżdżając za miasto, obejrzyj ciekawy film, wybierz się na basen lub na siłownię.
9. Wyśpij się w noc poprzedzającą egzamin.

POWODZENIA!