Rytmy natury w Dolinie Baryczy

Dnia 12 grudnia 2012 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką Katarzyny Walas - nauczycielki biologii i Doroty Nowak - bibliotekarki wybrali się do Kępna. Celem wycieczki było poznanie  przyrodniczego filmu Artura Homana  i jego żony Saturniny Homan pt. „Rytmy natury w Dolinie Baryczy” oraz procesu jego tworzenia.

 

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Muzeum Ziemi Kępińskiej im. Piotra Potworowskiego, gdzie mogliśmy podziwiać  dzieła sztuki współczesnej, a konkretnie grafikę komputerową autorstwa pana Marka Jakubka. Uczniowie zaciekawieni  zastanawiali się nad tym, co takiego przedstawiają owe skomplikowane prace oraz jaki mają przekaz autora. O tym rozmawialiśmy z Aleksandrą Wiśniowską, która przybliżyła nam techniki pracy, znaczenia koloru w pracach.

Podekscytowani i pod wrażeniem udaliśmy się biblioteki, w której czekał na nas Artur Homan, autor wielokrotnie nagradzanego filmu przyrodniczego który dostał między innymi nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Film At – Film, Art & Tourism Festiwal  w 2011 r. na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego w Łodzi uznany za najlepszy przyrodniczy film edukacyjny oraz w 2011 r. nagrodzony na Przeglądzie Filmów Przyrodniczych Jeziorsko 2010.

W trakcie filmu nasi uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się życiu małych i większych mieszkańców Doliny Baryczy oraz pięknym krajobrazom zawartym w tym dokumencie. Po projekcji pan Artur przedstawił nam sposoby maskowania się przed zwierzętami w celu zaobserwowania ich czynności życiowych oraz uzyskania dobrego efektu pracy. Na koniec mogliśmy obejrzeć zdjęcia autorstwa A. Homana. Były wśród nich naprawdę piękne ujęcia.

Naszą wycieczkę możemy zaliczyć do udanych, zaczerpnęliśmy bardzo dużo wiedzy, podziwialiśmy sztukę i na pewno ta wyprawa pozostawi przyjazny, miły ślad w naszej pamięci.