Kępno, jakiego nie znaliśmy

23 listopada 2012 r. uczniowie naszej szkoły w ramach działalności Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego i Koła Historycznego pod opieką Małgorzaty Domagały i Agnieszki Czarnasiak-Szydłowskiej wybrali się do Kępna. Celem wycieczki było głębsze poznanie  powiatu kępińskiego, znajdujących się w nim instytucji i osób, które reprezentują go w Polsce i na świecie.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, była wieża ciśnień znajdująca się przy ulicy Wrocławskiej. Kiedy weszliśmy po długich schodach tego budynku na wieżę, pani Agnieszka przedstawiła nam historię działalności wodociągów kępińskich. Z okien budynku można było zobaczyć wiele pięknych krajobrazów. Następnie udaliśmy się do Muzeum Ziemi Kępińskiej im. Piotra Potworowskiego, tam podziwialiśmy dzieła sztuki współczesnej, a konkretnie grafikę komputerową autorstwa Marka Jakubka. Uczniowie z zaciekawieniem odgadywali, co przedstawiają obrazy i słuchali pani kustosz, która opowiadała o twórczości autora. 

Kolejnym etapem wycieczki było odwiedzenie synagogi, która była miejscem modlitwy Żydów. Budynek jest bardzo zniszczony i zaniedbany, ale mimo to można wyobrazić sobie, jak pięknie wyglądał w przeszłości. Miejmy nadzieję, że gmina Kępno zdoła zdobyć w porę fundusze na odrestaurowanie budynku. Następnie przeszliśmy na rynek, gdzie dwie uczennice naszej szkoły: Natalia Drozdek oraz Monika Pietr z pomocą pani Agnieszki przedstawiły historię rynku i ratusza, po czym pani Małgorzata powiedziała ciekawostkę na temat jednej z kamienic, na której na ostatnim piętrze okna były namalowane,  okazało się, że nikt z uczestników wycieczki tego wcześniej nie zauważył. 

Na koniec wybraliśmy się do biblioteki powiatowej, gdzie czekał już na nas poczęstunek. Mieliśmy tam okazję spotkać się z podróżnikiem, Leszkiem Dąbrowskim, który na rowerze przebył wiele kilometrów i  miał wiele niesamowitych przygód. Ale, jak powiedział, najważniejsze nie są kilometry, a to, że reprezentuje Kępno. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań, na które pan Leszek chętnie odpowiadał. Potem mieliśmy chwilę, aby obejrzeć pamiątki i odznaki, które L. Dąbrowski zebrał podczas swoich wypraw. Podsumowując spotkanie, pan Leszek wręczył nagrody za konkurs wiedzy o jego podróżach, a także poprosił, abyśmy wpisali się do pamiątkowej księgi.

Nasza wyprawa po zakamarkach Kępna była fascynująca, zdobyliśmy  dużo wiedzy o powiecie oraz mieliśmy okazję podziwiać dzieła sztuki współczesnej. Uczniowie z wycieczki wracali zadowoleni i podekscytowani. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się wybierzemy na taką wycieczkę, bo w naszym małym powiecie jest jeszcze bardzo wiele rzeczy wartych do poznania.